Projekty realizowane przez MZK S.A. w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Aktualności

29.08.2019r. - Podpisanie umowy na dostawe 6 autobusów elektrycznych z SOLARIS BUS & COACH

Categories: 2014 | Author: Edyta Kortus | Posted: 2019-08-30 | Views: 635

 6 kolejnych niskopodłogowych ekologicznych autobusów elektrycznych trafi do Ostrowa Wielkopolskiego. To element największego w historii Ostrowa Wielkopolskiego projektu unijnego realizowanego przez Miasto obejmującego unowocześnienie transportu miejskiego i działania niskoemisyjne.

– Przed nami kolejny ważny krok w ostrowskiej erze elektromobilności. Unowocześnienie miejskiej komunikacji nie tylko znacząco poprawi komfort podróży ostrowskim pasażerom, ale przyniesie również pozytywny rezultat proekologiczny dla miasta – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

– Tak duże inwestycje w nowoczesny tabor autobusowy to obok systemu ekologicznej elektromobilności i pierwszej w Polsce miejskiej sieci „zielonej” energii przełomowe przedsięwzięcia w ostrowskiej gospodarce komunalnej. Są one możliwe dzięki spójności działań zarówno w samej Grupie Kapitałowej CRK, jak również na linii sektor komunalny a miejski samorząd – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

Umowę na zakup kolejnych nowoczesnych pojazdów komunikacji miejskiej podpisano w czwartek 29 sierpnia z firmą Solaris Bus & Coach S.A. Wcześniej Miejski Zakład Komunikacji rozwiązał podpisaną w 2018 roku umowę z firmą Ursus Bus z powodu niewywiązania się dostawcy z dostawy autobusów.

– Była to sytuacja całkowicie niezależna od Miasta i Spółki, ale dzięki skutecznym negocjacjom z Urzędem Marszałkowskim i sprawnym przeprowadzeniu koniecznych procedur udało się zachować trwałość projektu i unijne dofinansowanie – zaznacza Mikołaj Kostka, Zastępca Prezydenta Miasta.

W takiej sytuacji po przeprowadzeniu kolejnego przetargu wyłoniono nowego wykonawcę. Dostawę 6 nowych autobusów wraz z systemem ładowania baterii trakcyjnych będzie realizować Solaris Bus & Coach S.A. Oferta, jaką złożył dostawca nie różniła się cenowo od tej którą proponował w poprzednim przetargu. Wartość podpisanej umowy wynosi 16 014 600 zł, z czego ponad 11 mln złotych to pozyskane przez Miasto unijne dofinansowanie. Nowe „elektryki” mają dotrzeć do Ostrowa do końca sierpnia przyszłego roku.

– Nowe autobusy swoim wyposażeniem nie będą różnić się od pierwszych 4 elektrycznych Solarisów, które od niemal 2 lat już jeżdżą po ostrowskich ulicach Pasażerowie są bardzo zadowoleni z komfortu jaki oferuje jazda autobusami marki Solaris. Nasze doświadczenia z poprzednich lat gwarantują, że autobusy do nas dotrą, gdyż jest to rzetelny i profesjonalny producent autobusów – podkreśla Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Każdy 12-metrowy pojazd będzie miał 24 miejsca siedzące i 69 stojących. Autobusy mają być napędzane silnikiem elektrycznym, a dodatkowo będą doładowywane podczas jazdy energią elektryczną wygenerowaną podczas hamowania.

Poprzez nowoczesne rozwiązania autobusy będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pojazdach znajdą się dwa miejsca na wózki inwalidzkie z pasami bezpieczeństwa. Autobusy wyposażone będą w elektroniczny system informacji pasażerskiej, klimatyzację, cyfrowy monitoring, bezprzewodowy Internet, defibrylator pantografy pozwalające na szybkie ładowanie baterii oraz ładowarki US.

Wszystkie nowe autobusy wyglądać będą jednakowo. Ich kolorystyka oparta będzie o logo miasta.

Dostawa 6 nowych autobusów miejskich niskopodłogowych z napędem elektrycznym wraz z dedykowanym systemem ładowania baterii trakcyjnych jest częścią wielowymiarowego projektu pn. „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”.

– W ramach tego kompleksowego projektu poza zakupem nowych ekologicznych autobusów już powstały ścieżki rowerowe i nowe stacje roweru miejskiego. Wybudowano nowoczesne centrum przesiadkowe, wdrożono nowoczesny system zarządzania i organizacji ruchu, pojawiły się biletomaty stacjonarne i mobilne oraz nowe wiaty przystankowe i tablice elektroniczne. Zmodernizowano również oświetlenie uliczne na dwóch ostrowskich osiedlach – podsumowuje prezydent Beata Klimek.

Całkowita wartość projektu to ponad 42 mln zł, a pozyskane przez Miasto dofinansowanie z funduszy europejskich wynosi ponad 31 mln zł

Print Bookmark and Share

Return to previous page
 
Szukaj


BiletomatZakup biletu komunikacji miejskiej

przez telefon komórkowy

 

 

----------------------------------------------

 

 

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH W MZK

 

----------------------------------------------

 

 

 

OSTROWSKI ROWER MIEJSKI

 

 -----------------------------------------------

 

 

 


REJESTRACJA  E-BILETU 

 

LOGOWANIE DO SYSTEMU  E-BILETU

 

-----------------------------------------------

 

 

 

 

 

APLIKACJA myBUS ONLINE

informacja o odjazdach autobusów

 

 

 

-----------------------------------------


 

 

 
-----------------------------------------------  

 Informacje dla akcjonariuszy
 

-----------------------------------------------  

 

 

 

 

 Oficjalna strona Miasta

Ostrowa Wielkopolskiego

 

 -----------------------------------------------

 

 

Centrum Rozwoju Komunalnego


 

 -----------------------------------------------
 Jesteśmy na Facebooku


 -----------------------------------------------

 

 

 

Jesteśmy na instagramie

 

-----------------------------------------------

 

Numery boczne autobusów

niedostosowanych do

przewozu osób niepełnosprawnych


#255, #256, #259, #262, #266