Defibrylatory w autobusach MZK

Dziewięć nowych defibrylatorów AED – bardzo skutecznych urządzeń do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca, zostało zamontowanych w nowych autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. Spółka planuje jeszcze zakup sześciu kolejnych takich urządzeń, z których mogą korzystać wszyscy, nie tylko pasażerowie MZK.   

 

Defibrylator AED to urządzenie, które przywraca normalną pracę serca, przepuszczając impuls elektryczny o odpowiednim natężeniu przez mięsień sercowy. To niezwykle cenny sprzęt, ratujący ludzkie życie zwłaszcza w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Dzięki niemu można przeprowadzić resuscytację zarówno u małego dziecka, jak i osoby dorosłej.

To urządzenie automatyczne i proste w obsłudze. Montuje się elektrody u nieprzytomnej osoby, a defibrylator sam diagnozuje czy wymagane jest jego użycie i podpowiada, jak należy wykonać resuscytację.

Jak podkreśla prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Janusz Marczak, decyzja o zakupie defibrylatorów była świadoma i przemyślana.

Przy zamówieniu nowych autobusów, finansowanych ze środków dotacyjnych, stwierdziliśmy że przy wysokim poziomie dotacji warto wyposażyć nasze nowe autobusy w takie urządzenia. Część środków na zakup tego sprzętu pochodzi bowiem z dotacji, dlatego to dla spółki jest również opłacalne. Dostrzegliśmy też potrzebę, aby takie urządzenia funkcjonowały w autobusach.

Co bardzo ważne, defibrylatory w ostrowskich autobusach są przeznaczone dla wszystkich, którzy będą tego potrzebowali – dodaje prezes Marczak.

Mają one służyć nie tylko pasażerom autobusów, ale wszystkim osobom, które takiej pomocy by potrzebowały. W razie potrzeby, można zatrzymać autobus nawet w czasie jazdy. Kierowcy są przeszkoleni i umieją takie urządzenia obsługiwać. Używanie tego urządzenia powinno się naturalnie odbywać za zgodą kierowcy autobusu, ale to nie jest wcale tak, że tylko kierowca może je obsługiwać. Jeśli na pokładzie autobusu znajduje się osoba, która używała już tego urządzenia i czuje się na siłach zrobić to ponownie, to oczywiście może użyć naszego defibrylatora.

Pojazdy wyposażone w defibrylatory są oznaczone specjalnym piktogramem, znajdującym się z przodu i boku autobusu.

Zakupione już urządzenia są przypisane do konkretnych dziewięciu autobusów. Spółka chce jednak zakupić kolejnych sześciu sztuk defibrylatorów, dofinansowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

NZK (nagłe zatrzymanie krążenia) może spotkać każdego, niezależnie od wieku. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie, dlatego tak ważna jest natychmiastowa pierwsza pomoc, która może uratować życie poszkodowanego.

Niezbędne jest wówczas podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), która może zwiększyć szansę na przeżycie nawet kilkukrotnie. W przypadku osoby dorosłej, polega ona na naprzemiennym wykonywaniu 30. uciśnięć klatki piersiowej i 2. wdechów, aż do przyjazdu karetki. W takich sytuacjach użycie zewnętrznego defibrylatora AED, w połączeniu z RKO znacznie zwiększa szansę osoby poszkodowanej na całkowity powrót do zdrowia.